Staburadzes vēsture


Trimdā dibināta: 1947. gada 2. septembrī Minhenē, Vācijā
Latvijā dibināta: 1993. gada 25. martā Rīgā
Krāsas: Latvijas karoga sarkans-sudrabs-tumši zils
Devīze: Tēvzemei, uzticībai, izturībai! (Patriae, fidei, perseverantiae!)

1947. gadā deviņas latviešu studentes, kuras studēja trijās Minhenes augstskolās, tostarp UNRA's Universitātē, dibināja studenšu korporāciju Staburadze, sekojot studenšu korporāciju Spīdola un Zinta piemēram, kuras bija nodibinājušās Ziemeļvācijā pie Baltijas Universitātes. Savu Komānu Staburadze garantēja pie S!K! Dzintra.

Staburadzes krāsas - Latvijas karoga sarkans, sudrabs, tumši zils - simbolizē uzticību un mīlestību tēvzemei, izturību un ilgas pēc gara skaistuma un skaidrības. Krāsas atklātas 1949.gada 31.oktobrī uz Vācijas S!P!K! Eslingenā pieņemtā lēmuma pamata.

Staburadzes vārds ņemts no Staburaga klints Daugavas krastā. Šī simboliskā klints ideja redzama arī Staburadzes vapenī. Virs vairoga, Daugavas viļņu veidots, vainadziņš attēlo Staburaga skatu, paužot korporācijas latviskumu un klints stiprumu, bet saules stari - tieksmi pēc gara gaismas un izglītības. Saktā sasaistītās liepu lapas izteic vienotību un sievišķību, bet no latviskām prievītēm savītā sega - sadarbību un aizsegu tās loceklēm. Sudraba laukā novietotais cirķelis izsaka vēlējumu „Vivat, crescat, floreat Staburadze in aeternum!".
 
No Minhenes staburadzes izklīda pa visu pasauli - galvenokārt apmetoties ASV, Kanādā un Austrālijā, bet pēc 1950.gada Staburadze atsāka darbību ASV. 1954. gada 15.decembrī S!K! Staburadze tika uzņemta globālajā S!P!K! Ņujorkā. Meiteņu uzņemšanu atsāka 1956.gadā Filadelfijā. Piecdesmitajos gados Ņujorkā izveidojās spēcīgākā Staburadzes kopa, kas turpmāk veica prezidēšanu.

Darbību brīvajā Latvijā S!K! Staburadze uzsāka 1993.gada 25.martā. Statūti reģistrēti pie Latvijas Universitātes 1993.gada 29.martā. 1993.gada 10.novembrī S!K! Staburadzi uzņēma Latvijas Studenšu Prezidiju Konventā.
S!K! Staburadze var lepoties ar radošām un akadēmiski izglītotām personībām - ilggadējā Latvijas Nacionālā teātra literārās daļas vadītāja, apbalvota ar Atzinības krusta, I pakāpes ordeņa Zelta goda zīmi fil! Rita Melnace, Latvijas Universitātes profesore Dr. oec. fil! Inta Ciemiņa, Valsts Narkoloģijas centra vadītāja Dr. fil! Astrīda Stirna, kā arī nu jau mūžībā aizgājušās stomatoloģijas doktore fil! Irēna Krečko, Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliere un Mg. pharm., Dr. med. dibinātāja fil! Ilga Krūmiņa- Dinberga.

Šobrīd pasaulē mīt 111 staburadzes.